26 Wrz

Zdobienia porcelany

tn_flakonydzbanki_210 Od początku produkcji wyrobów ceramicznych i porcelanowych brano pod uwagę nie tylko walory użytkowe ale również walory estetyczne. Manufaktury produkujące porcelanę zatrudniały prawdziwych mistrzów, którzy ręcznie malowali wyroby nadając im unikalny charakter.
Czytaj więcej

18 Wrz

Początek porcelany europejskiej – Miśnia

misniaporcelanaWysokie ceny oraz duży popyt na porcelanę sprowadzaną z Chin zmusiło garncarzy europejskich, do szukania rozwiązań technologicznych znanych i skrzętnie skrywanych przed światem, przez Chińskich producentów.

Rozwiązaniem tajemnicy wytwarzania masy porcelanowej zajęli się, m.in. florenccy rzemieślnicy. Pod koniec XVI wieku udało im się wyprodukować kremową, miękką masę ceramiczną nazwaną porcelaną medycejską. Sekret produkcji twardej masy porcelanowej rozwiązano dopiero 1710 roku.
Czytaj więcej

18 Kwi

Ceramika – czym jest, rodzaje

ceramikarodzajeMówiąc o porcelanie wyrobach fajansowych, kamionkowych czy porcelitowych nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że wszystkie te wyroby zaliczamy do ceramiki. Wyroby ceramiczne uzyskuje się dzięki umiejętności utwardzania gliny przy wykorzystaniu wysokich temperatur.
Czytaj więcej

03 Mar

Porcelana Kristoff 2015

porcelana_kristoff_2015_11
Przeglądając katalogi polskich producentów porcelany na rok 2015 możemy natrafić na ciekawe propozycje serwisów obiadowych. Producenci z roku na rok stają się coraz odważniejsi i wśród licznych pięknych, tradycyjnych zestawów znajdziemy również nowoczesne formy i wzory o bogatym spektrum barw. Projektanci dość wyraźnie czerpią wzorce z najlepszych zagranicznych manufaktur, ale również są przywiązani do polskich często lokalnych tradycji. Daje to bardzo ciekawą mieszankę porcelany, w której każdy znajdzie coś dla siebie.
Czytaj więcej

22 Lut

Serwis obiadowy CHABRY POLSKIE – Ćmielów

Serwis obiadowy Chabry PolskieNowość z Ćmielowa! Wykonywany na zamówienie przepiękny serwis obiadowy CHABRY POLSKIE. W skład, którego wchodzi:

  • 6 talerzy głębokich
  • 6 talerzy płytkich obiadowych
  • 6 talerzy płytkich deserowych
  • 1 waza
  • 1 sosjerka
  • 3 półmiski (2 duże, 1 mały)
  • 2 salaterki

Czytaj więcej

19 Lis

Serwisy obiadowe w Warszawie – gdzie kupić

Cykl artykułów dotyczących tematu “gdzie kupić” serwisy obiadowe. W każdym większym mieście są miejsca, w których można ja zobaczyć na żywo. Jest to ważne ponieważ nie zawsze porcelana na żywo prezentuje się tak efektownie jak na zdjęciach i na odwrót.
Czytaj więcej

08 Lis

Porcelana Bohemia

Początki powstania czeskiej fabryki to rok 1864, kiedy biznesmen D. A. Tschinkel kupił budynek Walter Florian nr 55. Jednak dopiero po dziesięciu latach rozpoczęto produkcję porcelany. Niestety kryzys w roku 1880 przyczynił się do bankructwa i sprzedaży fabryki niemieckiej firmie OCTeuchert.
Czytaj więcej

05 Lis

Serwis obiadowy na święta.

Wiele osób posiada zarówno serwis obiadowy używany na co dzień jak  i od święta. Jeżeli jesteś osobą, która chce się zdecydować na kupno porcelany używanej okazjonalnie masz możliwość puszczenia wodzy fantazji i kupna porcelany nie koniecznie idealnej funkcjonalnie. Co to znaczy? Znaczy, że masz świetną okazję do zagłębienia się w piękny świat porcelany jej kształtów, kolorów, designu. Twój wybór nie musi się ograniczać do porcelany nacechowanej użytecznością. A wady niektórych kolekcji serwisów obiadowych w tym momencie zamieniają się w zalety. Dziwny mało użyteczny kształt? Kolory, które przy codziennym użytkowaniu  mogą wywoływać mdłości? Wszystkie te problemy w jednej chwili znikają.
Czytaj więcej

30 Paź

Sezonowość porcelany?

Zdjęcie podzielone na 4 części. Każda z nich przedstawia różną porę roku.Jestem jedną z tych osób, dla których wybór używanej porcelany jest zależny od pory roku. Moja miłość do pięknych serwisów obiadowych przekłada się na posiadanie przynajmniej kilku ich egzemplarzy. Często jak spodoba mi się jakiś nowy wzór bez wahania kupuję, a starego pozbywam się na serwisach aukcyjnych. O używaniu porcelany w zależności od pory roku przekonała mnie wizyta u znajomych w Wiedniu.
Czytaj więcej

27 Paź

Nie tylko serwisy obiadowe

Nie tylko serwisy obiadowe warte są naszego zainteresowania! Zazwyczaj producenci porcelany oferują całą gamę dodatków i akcesoriów przydatnych na co dzień wraz z zastawą stołową.

Począwszy od solniczek a skończywszy na różnego rodzaju kubeczkach, karafkach czy porcelanowych ozdobach. Wszystkie te akcesoria a jest ich naprawdę sporo przydadzą się nam w codziennym użytkowaniu. Ostatnio modne są czajniczki do parzenia herbaty. Komplety te składają się z czajniczka, podgrzewacza oraz małych filiżanek. Można ja nabyć już za kilkadziesiąt złotych. Przy ich użytkowaniu należy uważać aby nie wsadzić do podgrzewacza za dużo świeczek ponieważ przy za dużej temperaturze może dojść do pęknięcia czajniczka.
Czytaj więcej

25 Paź

Jaki wybrać, który kupić serwis obiadowy?

Wnętrze sklepu z serwisami obiadowymi. Zapełnione półki porcelanowymi ozdobami.Wybór serwisu obiadowego, może przyprawić o ból głowy. Na rynku jest ogromny wybór porcelany zarówno tej gorszej jak i tej z wyższej półki. Wystarczy otworzyć serwis allegro i wpisać porcelana a ilość stron z serwisami obiadowymi zaczyna przytłaczać. To samo dotyczy wyszukiwarek, które na hasło porcelana bądź serwisy obiadowe zwracają dziesiątki odnośników do sklepów internetowych mających w swej ofercie porcelanę nie tylko krajową ale i zagraniczną. Warto przed samym wyszukaniem odpowiedniego sklepu z serwisami obiadowymi chwilę zastanowić się nad tym do czego będziemy go używać.
Czytaj więcej

22 Paź

„Quebec” – najnowszy fason z Ćmielowa

Qubec to jeden z najnowszych” fasonów” porcelany znanej polskiej fabryki z Ćmielowa. Poszukiwanie ciekawej i niebanalnej formy zaowocowało powstaniem porcelany o zabawnym i kontrastowym kształcie, współgrającym ze spokojną linią talerzy. 
Czytaj więcej

22 Paź

Serwis obiadowy na prezent

Białe pudełko z czerwoną wstążką Wesela, śluby, urodziny oraz inne święta, w których możemy się wykazać jako osoba wybierająca i dająca prezent sprowadzają się do pytania: Co kupić na prezent? Jedną z możliwości jaką mamy to kupno serwisu obiadowego. Jest to dobry pomysł na prezent, który będzie obdarowanej osobie służył przez wiele lat. Warto jednak przed takim zakupem zapoznać się z potrzebami osoby, która ma być takim prezentem obdarowana. Na pewno przyda się on młodym osobom zaczynającym życie na tak zwany “własny rachunek”. Dobrym pomysłem jest również kupno porcelany na prezent ślubny jednak warto w takim przypadku skontaktować się z rodziną obdarowywanej osoby i podpytać czy czasem ktoś już nie zgłosił się z chęcią kupna takiego prezentu.
Czytaj więcej

22 Paź

Polskie serwisy obiadowe

Kompletny biały serwis obiadowy dla 12 osóbW każdym domu znajdziemy porcelanę zarówno tę do użytku codziennego jak i tą na specjalne okazje. Mamy już październik święta za pasem, może więc warto przejrzeć domowy serwis obiadowy i zastanowić się nad potrzebą uzupełnienia bądź jego wymiany. Zwłaszcza, że ceny serwisów obiadowych zaczynają się już od kilkaset złotych, a ich wybór jest dość duży.
Czytaj więcej

07 Paź

Porcelana z drugiej ręki

Zakup serwisu obiadowego to wydatek dość znaczny. Jednak walory takiego zakupu są oczywiste,  nie jest to też wydatek cykliczny dzięki czemu możemy sobie pozwolić na wybór i zakup wymarzonej zastawy, która posłuży nam kilka ładnych lat. Pomimo tego faktu często zdarza się, nagła potrzeba dokupienia – uzupełnienia posiadanego serwisu obiadowego o dodatkowe elementy. O ile w przypadku posiadania porcelany, która nadal jest w sprzedaży zakup uszkodzonych bądź dokupienie nowych pasujących elementów nie stanowi problemu o tyle w przypadku modelu porcelany już nie produkowanej zostaje nam tylko porcelana z drugiej ręki.
Czytaj więcej

07 Paź

Klasyka i prostota porcelany

Trzy białe salaterki. Stojąc obok siebie tworzą koło. Odkąd tylko zaczęto wytwarzać porcelanę zastanawiano się w jaki sposób uatrakcyjnić jej wygląd. W tym celu zaczęto próbować różnego rodzaju zdobień. Najpierw były to delikatne, jednokolorowe motywy. W późniejszym czasie zaczęto wprowadzać kolory i bardziej urozmaicone kształty. I tak do dzisiaj projektanci prześcigają się w pomysłach na nowe kolekcje swoich produktów, gdzie motywem przewodnim jest kwiat, określony geometryczny kształt, wybrane zwierzę czy też co tylko przyjdzie mu do głowy. W ofercie każdej firmy znajdziemy mnóstwo różnych zdobień, bardziej skomplikowane oraz te mniej z mniejszą ilością kolorów. Od czasu kiedy zaczęto wytwarzać nie tylko białą porcelanę, ale również niebieską, czarną i jaką tylko sobie wymarzymy jej charakter się zmienił.
Czytaj więcej

07 Paź

Motywy kwiatowe w porcelanie

Moment wykańczania przez artystę zdobień porcelany przy pomocy małego pędzelka.Kolor oraz ciekawe wzory stosowane przez producentów porcelany praktycznie od początku jej istnienia zapewniają niepowtarzalny charakter wyrobów, oraz unikalność pozwalającą bez namysłu rozpoznać konkretnego producenta porcelany. Wśród stosowanych wzorów prym wiodą motywy roślinne. Już przed XVIII wiekiem motywy kwiatowe pojawiły się na pierwszych wyrobach porcelanowych w Chinach.
Czytaj więcej

06 Paź

Porcelana Royal Crown Derby

Zastawa stołowa zdobiona w złotą kratkę.Royal Crown Derby to prywatna firma wytwarzająca porcelanę. Firma zatrudnia około 200 osób i zajmuje się produkcją wysokiej jakości porcelany na terenie Anglii. Siedziba firmy znajduje się w Derby.

Firma zajmuje się produkcją porcelany na zamówienie indywidualne oraz dla szerszej klienteli. Ich produkty są sprzedawane głównie w Chinach, w mniejszych sklepach na terenie Wielkiej Brytanii. Firma w ramach promocji produkcji porcelany organizuje wycieczki po fabryce, zaprasza do restauracji oraz sklepu przy fabryce. Dodatkowo zapewnia zwiedzania po własnym muzeum porcelany.

Czytaj więcej